Konfliktusok a bibliában

Kulcsár Zsuzsanna cikke

Kórházlelkész konferencia 2010. tavasz 

KONFLIKTUSOK A BIBLIÁBAN

 

            Jobbára békét és egyetértést kereső szemmel és szívvel olvassuk a Bibliát és halljuk meg üzeneteit, ám a mindennapok során olyan könnyen kerülünk olyan helyzetbe, amikor kibillen az egyensúly, és az egyet nem értés látszik győzedelmeskedni. Ebben sem hagy magunkra bennünket a Szentírás.

            Gondoljunk csak Lót és Ábrahám történetére, amikor elválnak egymástól (1Móz. 13,1-13) ez sem arról beszél, hogy az Isten útján járó embernek ne lennének konfliktusai, hanem sokféleképpen lehet elbánni a helyzettel. Ábrahám a bölcsességét használta, mérlegre téve mi mit ér. Ér –e egy rokon viszályt a legelő?

A külső konfliktusok sorába ide kerülhet az a történet is, amikor Jézus kiűzi az árusokat a templomból (Lk. 19,45) a tiszta helyzet teremtése olykor radikalitást kíván. Nem beszélve arról,hogy mindent a maga helyére tenni eleve megelőzi a konfliktusokat.

A nézeteltérés nem egy bemerevedett helyzet, hanem folyamat, amelyben nem a magam vagy mások igazához kell hajlítani a tényeket, hanem ahhoz, ami valóban lényeges.

            Számos példát találunk arra is, amikor belső konfliktus tárul elénk a Biblia szövegeiből. Az 51. zsoltár sorai a Dávid és Betsabé történet csak egy példa erre a sok közül. Más felé lehet őszintétlenül élni de végül a rendezéshez az kell: „Egyedül ellened vétkeztem, igazad van, ha szólsz és jogos az ítéleted…”- mondja ezt Istennek Dávid. Ezt megélni azonban bátorság kell, mert beljebb lép emberi valónkba.

Mennyire a szeretet hangja tud lenni a konfliktus is, mutatja az a történet, amikor Jézus siratja Jeruzsálemet (Lk. 19,41). Fáj neki az ember nélküliség.

A konfliktus megoldás folyamatok belső szobája ez, amikor már nem számít, mit mond a másik, mit gondol. Nincsenek külső hangok, minden csak szó. Érlelő csöndek kellenek, értő jelenlét, és Ima.

            Az élő lélek jellemzője az is, hogy olykor magával Istennel kerül konfliktusba. Bizonyára tudják folytatni a mondatot: „Miért engedi Isten…” Sőt Jób odáig eljutott, hogy megátkozza születése napját (Jób 3,11). A minek élek érzés sem ismeretlen előttünk. Szabad eljutni idáig nem az a konfliktus feloldása, hogy nem érezhetem így. Ne lehetne szorongató a lét.

Mindebből továbblépni az segít, amit Jézus így fogalmaz meg: „Én Istenem, én Istenem miért hagytál el engem?” (Mt.27,46). Ebben ér össze az ég és a föld, kerül helyére minden, terem-tettségi értékünkhöz visszatalálunk, és kap új értelmet.

            Ebből a néhány történetből is jól látszik, hogy ezerarcú a konfliktus még a Bibliában is. Nincs kizárólagos recept. Egy bánásmód van a konfliktus kezelésben végig kell járni a visszatalálás útját Istenhez, nem elkenni vagy elkerülni, mert ez is felnöveszt a hitben és emberségben.

 

 

 

 

                                                                                  Kulcsár Zsuzsanna

                                                           evangélikus kórházlelkész,Klinikai lelkigondozó

 

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
« 2025. január »
január
HKSzeCsPSzoV
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031