Vélemények
Exkluzív interjúk
Megkérdeztem a konferencia résztvevőit, hogyan értékelték a konferenciát, milyen élményekkel gazdagodtak az előadások, programok által, hogyan érezték magukatt.
Krebsné Tuska Zsuzsanna rajztanár, kerámiaművész, Pirtó
Szülőként, pedagógusként egyaránt jó volt hallgatni Negrea Vidia előadását a konfliktuskezelésről. Örökségünk felöl nézve egyáltalán nem természetes a konfliktusok alkotó módon történő kezelése. A szemtől szembe tárgyalás, a megfelelő viselkedésre történő motiválás, a mindenkit kielégítő megoldás keresése, mindazok a készségek,melyek a gyereknevelésben használhatók, t a n u l h a t ó k, mind a szülők, mind a tanárok számára.
Ezért jó hallani minél több hasonló előadást és elsajátítani különféle konfliktuskezelési technikákat. Gratulálok az ötlethez, szervezéshez, megvalósításhoz. Köszönöm a meghívást!
Szabó László gedeonita, Szolnok
A konferencia színhelye meglehetősen optimális volt, családias légkör, szíves fogadtatás, jó megválogatott előadók, akik a témákban otthonosa mozogtak,és a felmerült kérdésekre kielégítő választ adtak.
A megszokott lelkigondozói csoporton kívül szép számú helyi érdeklődő részvétele is bizonyított.
Számomra két előadás volt felejthetetlen és magával ragadó, egyik a Tóth Melindáé: „Van-e értelme a szenvedéseinknek”, a másik a Honti Irén „A logosz (értelem) vonatkozásában. Hiszen az előbbiekben a szenvedő embert csak azt tudja igazán megérteni, aki maga is átélt hasonló helyzeteket, valamint a logosszal kapcsolatos előadás, amelyet az előadó megpróbált a laikusok számára is érthetővé tenni.
Szalay Hajnal református lelkésznő, Kiskunhalas
Két előadáson vettem részt, Vidia és Irén előadásán. Nagy hatással volt rám mindkét előadó személyének hitelessége.
Tetszett Vidiánál, hogy előadását saját példákkal kezdte, amit ő maga is átélt. A téma is nagyon időszerű, az előadás módja is élvezetes volt. Mégis igazán az ragadott meg, ami ezen túl van, az alázat, a hitelesség, ami átjött a személyiségén keresztül. Ez az igazi művészet.
Irén előadása a logoterápiáról, a téma, a műfaj szíven talált. Közelinek érzem a szemlélődő imaformához, amit próbálok élni, gyakorolni. Gondolok az „elengedésre”, a „humorra”, amiről szó volt, és arra, hogy „ne én legyek a középpontban”, továbbá a logoterápia módszereinek a gyakorlatiasságára. Ez az, ami manapság hiányzik, ezért volt mindez olyan szimpatikus. Az előadás logikusan felépített volt, de több volt, mint ea., mint információ, rácsodálkozás. A személy hitelessége és a lelkesedés által a szó élővé vált. Mindez áthatott, hogy ezt érdemes csinálni, ebben hinni, ezt átadni.
Az előadások igényesek voltak, de ezen felül, ami a legtöbbet adott, az az erő, amely átélhető volt. Érdekes módon kapcsolatba kerültem az előadóval, ez egy nagy élmény volt, de ez már túl van a szavakon.
Ulbrichné Darányi Mária, idegenforgalmi közgazdász, Badschandau
Amikor a testvérem az Evangélikus Lelkigondozó Szolgálat meghívóját kezembe adta, azonnal tudtam, hogy nekem oda föltétlenül el kell mennem. Nem bántam meg!
A hangulat már a kezdetben kitűnő volt, köszönhetően a gyülekezeti tagok szívélyességének, továbbá a vendégek között kialakuló feltétel nélküli nyitottságnak. .Ez azért is maradandó élmény számomra,mert ilyen lelki közelséget vendégként, eddig ritkán éltem meg.
Pénteken, Medgyessy László:” A Logosz vonzásában” című előadásában, sokrétű témával foglalkozott. Éppen ez a sokrétűség késztetett arra, hogy kiválasszam azt, ami nekem az elmondottak közül a legfontosabbat jelentette. „Az embertől mindent el lehet venni, csak egyet nem: azt a végső emberi szabadságjogot, mely szerint eldöntheti, hogyan álljon hozzá az adott körülményekhez.”(Viktor E. Frankl.) Örültem a házi feladatnak is, ,mert ezek a gyakorlati útmutatások az életcél megkereséséhez igaz képet nyújtanak mostani önmagunkról.(Az életszakaszok felosztása és azok összehasonlítása)
Szombaton Tóth Melinda ózdi evangélikus lelkésznő nagy temperamentummal előadott témája a szenvedésről mélyen megérintett. Megérintett, mert magam előtt láttam életem egy olyan szakaszát, amit szenvedések kísértek, és amiből győztesként kerültem ki. Ez volt az egyetlen Isten által kijelölt út számomra, amin járnom kellett, hogy megtérhessek.
Tóth Melinda lelkésznő nyitottsága, őszintesége és a magánéletéből közölt apró részletek meggyőztek, hogy azért tudott ilyen nagy átéléssel a szenvedésről beszélni, mert ő maga is mindezeknek részese volt.
Egy aprócska szünet után Negrea Vidia klinikai szakpszichológus előadása következett. Az előadó kiváló szemléltető anyagot hozott magával, hogy a laikus is megértse, és szemmel tudja követni a kialakult konfliktust és annak megoldását. A vizuális beállítottságom miatt különösen örültem a filmes magyarázatnak. Megismertem egy olyan konfliktus megoldó tanítást, amit megpróbálok alkalmazni, illetve másoknak átadni.
Honti Irén lelkésznő zárta a szombati előadássorozatot, amely folytatása volt a pénteki előadás témájának. Tetszett a lelkésznő megfogalmazása a Logoszról, amit keresztyének és nem vallásos személyek is egyaránt megérthetnek és elfogadhatnak.
Köszönöm a vendéglátó halasi gyülekezet szervező munkáját, összetartó szeretetét, a szívélyes fogadtatást. Köszönöm az új ismeretségeket és azokat az új ismereteket, amiket ezen a hétvégén szerezhettem.
E nagyszerű élményeket és tapasztalatokat átadom, a badschandaui evangélikus gyülekezetem nőszövetsége tagjainak.
Verseczki Gábor önkéntes segítő, gyülekezeti tag, Kiskunhalas
Nagy hatással volt rám Tóth Melinda lelkésznő előadása. Saját életéből hozott gondolatokat, ezért kézzel fogható, átélhető volt, amit hallottunk. Érezhető volt, hogy megélt dolgokat adott át nekünk. Jó volt hallani azt is, hogy mit jelent rácsodálkozni az élet szép dolgaira, meglátni mindazt, aminek örülni lehet. Külön elgondolkodtató volt a lelkésznő felvetése, hogy milyen sok magyar megy külföldre, dolgozni és vajon hová tart ez a folyamat, mi lesz ebből… A jó gondolatokat másképp éljük meg, ha élőszóban halljuk, mint könyvekből. A többi előadás is színvonalas, érthető volt.
Nagy élmény volt, hogy a konferencián családias hangulat alakult ki. Jó, hogy új arcokat ismerhettünk meg. Lelkiekben gyarapodtunk, erősödtünk, gazdagodtunk.
Oravecz Mária önkéntes lelkigondozó, Budapest
Én már többször is hallottam előadást a logoterápiáról, de azt mondhatom, hogy ezen az alkalmon értettem meg igazán ennek a lényegét és gyakorlatba való átvitelét.
Az előadások szemléletesek voltak, ábrák, táblázatok, és még filmrészlet vetítése is volt. Sokat jelentettek az elhangzott példák, és a gyakorlatok. A logoterápia életszerű és gyakorlatias. Sajnos a kórházakban a pszichiáterek körében még nemigen tapasztaltam, hogy így gyógyítanának. Ott inkább analizálnak és gyógyszerekkel próbálnak segíteni. Az a tapasztalatom, hogy sokan idővel visszaesnek. A logoterápia módszereiben fantasztikus lehetőségek vannak. Véleményem szerint prevencióként az iskolákban, családsegítőkben, gyülekezetben és a családokban is jó lenne elterjeszteni.
A konferencián az is nagyon jó volt, hogy egy nappal tovább tartott, mint eddig. Így több időnk volt a szünetekben a kötetlen beszélgetésre egymással és az előadókkal.
Köszönetet szeretnék mondani a halasiaknak, a lelkésznőnek, felügyelőnek és a gyülekezet csapatának, akik ellátásunkról, szállásunkról, a családias légkörről gondoskodtak. Köszönet a halasi testvérekért, akiket megismerhettünk!
Fodor Istvánné Margitka, óvónő, Kiskunhalas
Negrea Vidia „Konfliktus – Hogyan tovább?” c. előadása alatt elgondolkodtam azon, hogy magam is nap, mint nap találkozom konfliktusokkal. Óvónő vagyok, sok gyerek testi, lelki, érzelmi fejlődéséért vagyok felelős. Mindig is tudtam, éreztem, hogy egy csíny elkövetését, ill. annak átbeszélést és lezárását nem elég a csínytevővel lerendezni, hanem a következményeiről és a közösségre gyakorolt hatásairól is kell szólni. Természetesen mindezt az óvodás korosztály számára érthető nyelven.
Az előadás megerősített abban, hogy ne a gyereket tekintsük rossznak, hanem a tettét, amit elkövetett. Szembesítsük azzal, hogy miért nem helyes, amit tett, kinek okozott ezzel szomorúságot, hogyan lehetett volna másképp cselekedni, hogy ne történjen meg a baj. Az esetet közösen megbeszéljük, és mindenki elmondhatja, miért érintette rosszul őt, ami történt. A hallottak alapján levonjuk a tanulságot, a következtetéseket, és elmondjuk a konfliktus okozójának, hogy a jövőben először gondolja át, hogy mit tesz.
Ehhez kapcsolódik még az a gondolat, amelyet a logoterápiai előadáson hallottam a humorról (Honti I. ea.) A humor az óvodában is sok esetben feloldja a feszültséget. Ha a történéseket nem kiélezni, hanem szeretettel megoldani igyekezünk, egy mosoly, egy kedves hanglejtés feloldja a félelmet, amelyet talán a gyerek érez, és ebben a szeretetben megérzi, hogy amit tett, az nem jó, nem helyes, de azért nem vetik őt meg, és kap egy új lehetőséget a jóvátételre.
Andriska Pál, a kiskunhalasi gyülekezet felügyelője
Végig részt vettem a konferencián. Örömmel, szívesen tettem, építő jellegű volt, hogy itt lehettünk együtt, hogy a közösséget szolgálhattuk. Ilyen még nem volt nálunk. Az egész rendezvénynek a gyülekezet szempontjából építő jellege és közösséget formáló ereje volt.
A szakmai előadások újat jelentettek, tanulságosak voltak. Az embereknek igényük van az ilyen előadásokra. Fontos azért is, mert kihat az emberi viselkedésre.
A gyülekezet tagjai, az előadók, a konferencia vidéki és halasi résztvevői között családias, baráti légkör jött létre, ami külön élmény volt.
Az interjúkat készítette: Honti Irén, 2014. 06. 24-27.